I understand and can fully appreciate your dilemma! Being a student myself, I find it hard to get by on my meager income...however, I have developed a way to eat healthy but cheap:
For breakfast, I tend to have either 2 scrambled eggs with whole grain toast (which I buy on sale and store in the freezer to keep it fresh) and some fruit (like canned unpeeled apricot halves in water and splenda, which I can find for 89 cents and have enough for two meals) or a banana,
or
Plain fatfree yogurt (get the big tub if you can eat it all-it costs less per oz that way) with thawed frozen blueberries, strawberries or raspberries and a bit of granola (a simple, inexpensive recipe of old fashioned oats, almonds and/or walnuts, cinnamon, and honey, baked for about 25 minutes at 350, mixing occasionally).
Lunch is a toasted sandwich (with the frozen bread and some roasted low sodium turkey, plus lettuce (not preshredded, about 1.00), and tomato (you can grow your own for dirt cheap or get plum tomatoes, which are usually least expensive),
or
A salad, with either black beans simmered in taco seasoning, with salsa, tomato, corn (frozen or canned- extra cheap!) and a drizzle of lowfat salad dressing (I make my own with olive oil, red wine vinegar, spices and a bit of salt and pepper- you can make a full bottle of dressing for half as much); or with grilled chicken and tomatoes, croutons made of the same frozen bread and garlic salt, and lowfat dressing, plus a glass of milk on the side for extra protein and calcium.
Dinner is really anything that I can make for cheap. I tend to use exotic recipes (like Indian Curries using chickpeas, green beans, peas and chopped tomatoes; a Medditeranean plate with hummus, cheap tabbouleh salad (make your own, or just mix chopped tomatoes, cucumber and red onion with lemon for a nice side salad), and whole grain pita bread- sometimes also with feta cheese, if I can pay the extra dollar or so =D; a carribean jerk recipe with any meat that's on sale with some brown rice and vegetables; or a thick minestrone made with frozen vegetables, canned beans, pasta or rice, and a good broth).
Some tips to remember:
- for produce, go to the local farmer's market. It usually has more flavor, and I can get a week's worth of produce for about 10 bucks.
- eat vegetarian as much as possible. Meat is really the most expensive thing for you to buy, and beans are the least expensive (with lots of fiber and protien!).
-go for frozen fruits if you won't be eating them on their own. Frozen blueberries are a lot cheaper than fresh, same with all the other berries and peaches. same with vegetables that are going into a sauce- they stay fresh even if you don't eat it all, and they're at the peak of freshness, plus a bag of vegetables is pretty cheap.
-You pay for convenience. The more prep that has gone into the food that you buy, the more you will pay. Get meat that hasn't been skinned or boned and do it yourself. buy bulk (not instant) grains and cook enough for a week at a time.
the only exception to this are beans. I wouldn't waste the time needed to cook dried beans when I can buy a can of them, two meals per can, for 50 cents apiece.
For a great friday-night dinner, I occasionally make grilled pizza:
1 packet active dry yeast
3/4 cup warm water
1-2 tsps sugar
2 cups flour- half whole wheat and half white
1/2 tsp salt
1/2 tsp dried oregano
1 tbsp olive oil
Mix the yeast, water and sugar, and let proof for 5 min. In a large bowl, stir together dry ingredients, make a well in center, and pour the yeasted water and oil in. mix and knead until dough feels elastic. Cover with a cloth, and let rest for 1 1/2 hours. Roll out into two rounds before using. Grill on one side on medium-low for 2 min, then flip over, top and close grill. Grill for about five minutes, or until pizza feels dry to the touch and has puffed up.
Great toppings for this start with 1 small can tomato paste mixed with a minced garlic clove, some olive oil, dry herbs and thinned with a bit of water. Add sliced tomatoes and mozzarella cheese, plus any other toppings you want- less is more though! Don't load it up or it'll get a little soggy.
This tastes better than restaurant pizza, and only costs about 5 bucks total.
Oh- and if you're stuck on ramen, try putting frozen stir fry vegetables into the simmering noodles, and use only half the flavoring packet. It's not GREAT for you, but it's better than eating the ramen alone with the whole flavoring pack or not eating at all.
Hope this helps!